Kobieta pewna siebie

16 marca 2019

 

 

Pewność siebie nie jest o arogancji, agresji, braku strachu czy wywyższaniu się. To tylko pozory, za którymi chowa się małe wystraszone dziecko mieszkające we wnętrzu dorosłego człowieka.
Prawdziwa pewność siebie to stan umysłu. Jest bardzo ważną kwestią w życiu. To z niej wynika nasz sukces, awans w pracy, udane związki, wysokość zarobków lub nawet sposób spędzania wolnego czasu.
Pewność siebie nie spada nam z nieba i nie jest dziedziczna. Nad pewnością siebie możesz pracować i o nią troszkę zadbać.

 

 

WEŹ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Odpowiedzialność to nie tylko kwestia tego, że płacisz rachunki na czas, w pracy jesteś wydajnym pracownikiem, wysyłasz dzieci do najlepszych szkół i troszczysz się o innych.

Prawdziwa odpowiedzialność zaczyna się wtedy, gdy sobie uświadomisz, że Twoje życie i to, co się w nim dzieje, leży w Twoich rękach. Tylko i wyłącznie TY jesteś odpowiedzialna za swoje życie.

Od nikogo nie musisz dostać pozwolenia na to, co chcesz zrobić. Jesteś dorosła. W życiu nie ma określonych reguł gry i schematów. Nikt nie wie co się stanie, kiedy podejmiesz jakąś decyzję. Jeśli chcesz coś w życiu zrobić, po prostu to zrób i sprawdź co się stanie.

Nawet jeśli Twoja decyzja nie będzie najlepszą decyzją na świecie – wygrywasz. Wygrywasz lekcję od życia, która czyni Cię mądrzejszą. To z błędów nauczysz się najwięcej. Ale z tych błędów, za które wzięłaś odpowiedzialność i poczułaś je na własnej skórze.

Decyzje podejmuj odważnie i bierz za nie pełną odpowiedzialność. Dzięki temu krok po kroku pójdziesz w stronę zwiększenia pewności siebie. Staniesz się silniejsza. Będziesz lepsza od każdej osoby, która nic nie robi, bo…. nie wie co ma zrobić.

ZAKOCHAJ SIĘ W SOBIE!

Idziesz do lustra, mówisz do swojego odbicia „kocham Cię” i czujesz się jakoś bez wyrazu, dziwnie, śmiesznie – jakoś nie czujesz tego do końca.

Akceptacja siebie jest trudna. Gdzieś głęboko w Tobie mieszka Twój największy Krytyk – mały wkurzający Potworek. Nikt tak świetnie Cię nie skrytykuje jak On. Nikt tak nie wytknie Ci wad jak On. Nikt tak świetnie nie wypomni Ci najmniejszego potknięcia jak On.

Ucisz go miłością. Pokochaj swojego Krytyka-Potworka – przytul i daj całusa jak maleńkiemu dziecku, gdy zrobić coś niemądrego. Pokochaj swoje wady i niedociągnięcia – a gdy znowu wyjdą na jaw powiedz do swojego małego Potworka „oj ciapku, ciapku i tak Cię kocham

Jestem osobą o bardzo małej orientacji w terenie. Moi rodzice są przekonani, że gdyby zamknęli mi oczy, porządnie mną zakręcili, przejechali się na małą wycieczkę i podjechaliby pod dom, ale od innej strony to nie wiedziałabym, gdzie jestem. To moje niedociągnięcie często trzymało mnie w domu – nie chciałam sama nigdzie wychodzić czy jechać autem.

Teraz biorę nawigację i nawet jak się zgubię to się nie przejmuję, tylko podziwiam nowo poznane miejsce.

Mam nawet osobiste hasło reklamowe tej mojej wady „z nikim nie zgubisz się tak dobrze jak ze mną”.

To co? Jaką swoją wadę Ty zamierzasz pokochać i uznać, że jest po prostu urocza?

Olga Szwajgier zwykła mawiać: „Bóg dziadostwa nie tworzy”. Przemyśl to!

DZIAŁAJ POMIMO STRACHU

Strach jest całkiem OK, wiesz? Chroni Cię przed brawurą i niebezpieczeństwem. Ale nie może ograniczać sięgania po to czego pragniesz. 

Kiedy siedzisz sobie w swoim znanym kącie, jesteś bezpieczna. Jednak tam nie spotka Cię nic ekscytującego. Wszystko takie szare i nudne.

Najwięcej siły i dumy z samej siebie nabierasz wtedy, kiedy robisz coś mało komfortowego. Przypomnij sobie te emocje, kiedy zrobiłaś coś co wydawało się straszne. Nagle ta rzecz przestała być przerażająca, prawda?

Za każdym razem, kiedy zrobisz coś pomimo strachu, Twój poziom pewności siebie rośnie. Rośnie Twoja wiara w siebie i poczucie, że możesz więcej.

BĄDŹ SWOJĄ NAJLEPSZĄ PRZYJACIÓŁKĄ

My kobiety zbyt często czujemy się wartościowe dopiero wtedy, gdy ktoś nas docenia i daje nam wsparcie. Mąż, przyjaciele, dzieci, rodzice, pracodawcy. Wsparcie jest bardzo ważne – zgadzam się.

Tylko, że ludzie nie zawsze nas rozumieją. I w dodatku… przychodzą i odchodzą. Nikt nie jest na zawsze. Tylko Ty spędzisz sama ze sobą całe swoje życie.

Twoja siła, Twoje bezpieczeństwo jest w głębi Ciebie. Zadbaj o siebie. Powiedz sama do siebie „Nie bój się, damy radę, zobaczysz wszystko będzie dobrze. Zrobimy to!”.  Od razu poczujesz się lepiej.

Nie porównuj się z innymi. Ok, może Twoja koleżanka robi lepsze gołąbki, ale za to Ty na pewno lepiej jeździsz autem. Porównuj się sama ze sobą. Jestem pewna, że dziś robisz lepsze gołąbki niż 2 lata temu.

Moja miłość do samej siebie nie urodziła się w momencie, kiedy postanowiłam się ze sobą zaprzyjaźnić. To był długi proces, jak budowanie każdego związku. Ale teraz wiem, że jestem OK dokładnie taka jaka jestem. Wiesz co? Ty też jesteś OK! Kiedy w to uwierzysz, kiedy zaczniesz tym żyć, nic nie stanie na drodze Twojej pewności siebie. Pokochaj siebie! Jesteś wartościową kobietą.

ROZWIJAJ SIĘ!

Świat pędzi do przodu. Nowe technologie, odkrycia, metody – można się pogubić. Jeśli chcesz za nim nadążyć i nie zostać w tyle inwestuj w siebie i w swoją wiedzę. To czego nauczyłaś się w szkole czy na studiach nie wystarczy. Za chwilkę ta wiedza będzie „przeterminowana” a osoby młodsze będą od Ciebie lepsze.

Nie zostawaj w tyle. W momencie, kiedy brakuje Ci wiedzy, stajesz się w jednej sekundzie maleńka, a Twoja pewność siebie gdzieś znika. Zadbaj o tą kwestię. Również w odniesieniu do Twojej kariery… kiedyś może okazać się, że wiesz troszkę za mało, aby awansować lub znaleźć inną pracę.

Ten artykuł mógłby być o wiele dłuższy. Pewność siebie ma wiele aspektów. Wybrałam te, które były dla mnie najważniejszymi czynnikami w budowaniu mojego poczucia pewności siebie i poczucia własnej wartości. Każdy z nich jest przetestowany na własnej skórze.

Jestem pewna, że pomogą również Tobie. Spróbujesz? A może dodasz do tej listy coś jeszcze?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy często siebie obwiniasz?

Czy często siebie obwiniasz?

 Pamiętasz wszystkie swoje dawne błędy w stosunku do bliskich? UWAGA! W Twojej głowie zamieszkuje Gremlin Obwiniacz! Ten rodzaj Krytyka Wewnętrznego, utkwił w...

Gremlin Perfekcjonista

Gremlin Perfekcjonista

  Perfekcjonistka? Halo, czy to Ty? Oj znam Twój ból doskonale! Gremlin Perfekcjonista, dba o to, aby Twoje zadania były wykonane na wysokim poziomie....